Prezidentské voľby FAQ – najčastejšie otázky a odpovede

Stavte si na voľby s bonusom

Voľby

EUROVOĽBY

USA

TOP Bonus

Články

18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Sledujte najčastejšie otázky FAQ o prezidentských voľbách 2024 a ich odpovede. Dozviete sa, kedy sa konajú prezidentské voľby, kto kandiduje na prezidenta SR, aké právomoci má prezident, aký je plat prezidenta a ďalšie zaujímavé informácie o voľbách na jednom mieste.

Prezidentské voľby FAQ

Prinášame vám najčastejšie otázky FAQ o najbližších prezidentských voľbách 2024. Nájdite odpovede na svoje otázky a buďte v obraze.

FAQ prezidentské voľby 2024

Kedy sú prezidentské voľby 2024?

Prezidenstké voľby na Slovensku sa konajú v prvej polovici roku 2024. Prvé kolo volieb prezidenta SR prebehlo v sobotu 23. marca. Druhé kolo bude v sobotu 6. apríla.

Kto kandiduje na prezidenta SR?

Na konci januára musela byť kandidatúra na prezidenta odovzdaná a prvého kola sa zúčastnilo  9 kandidátov na prezidenta SR 2024.

Oficiálne kandidovalo na post prezidenta 9 kandidátov:

Do druhého kola postúpili kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Do kedy môže kandidát odstúpiť z prezidentských volieb?

Kandidát na prezidenta sa môže vzdať najneskôr 48 hodín pred začiatkom volieb. V prípade prvého kola teda do 21. marca 2024 do 7.00 hod. a druhého kola volieb do 4. apríla 2024 do 7.00 hod.

Aké sú právomoci prezidenta SR?

Prezident Slovenskej republiky má v rámci svojich právomocí viacero úloh a zodpovedností, ktoré sú stanovené v ústave a zákonoch. Niektoré z hlavných právomocí prezidenta zahŕňajú:

 1. Reprezentovanie krajiny: Prezident je hlavným symbolom a reprezentantom Slovenskej republiky v rámci medzinárodných vzťahov. Zastupuje krajinu nielen voči iným štátom, ale aj na medzinárodných fórach.
 2. Poverenie vlády: Po parlamentných voľbách prezident mení členov vlády na základe návrhu premiéra.
 3. Veto: Má právo vrátiť návrh zákona do parlamentu na opätovné prerokovanie, ak má k nemu výhrady. Parlament môže prezidentovo veto prekonať väčšinovým hlasovaním.
 4. Schvaľovanie zákonov: Podpisuje prijaté zákony, čím sa stávajú účinnými. Ak má námietky, môže ich vrátiť parlamentu s pripomienkami.
 5. Vymenovanie a odvolávanie niektorých ústavných činiteľov: Patrí sem napríklad menovanie ústavných sudcov, generálneho prokurátora, sudcov Najvyššieho súdu a prokurátorov.
 6. Vypovedanie zahraničnej politiky: Prezident je zapojený do formulovania zahraničnej politiky krajiny a je informovaný o všetkých dôležitých krokoch v tejto oblasti.
 7. Vládne dekréty: V období, keď parlament nie je schopný rozhodovať (napríklad v prípade parlamentného rozpúšťania alebo počas parlamentných volieb), môže prezident vydávať vládne dekréty, ktoré majú silu zákona.
 8. Prezidentský pardon: Má právo udeliť milosť alebo zmierniť tresty uložené súdom.

Koľko trvá volebné obdobie prezidenta?

Volebné obdobie prezidenta Slovenskej republiky trvá päť rokov. Po uplynutí tohto obdobia môže prezident kandidovať na opätovné zvolenie, avšak môže byť zvolený maximálne na dva po sebe nasledujúce obdobia.

AK vás zaujíma volebný systém na Slovensku, prečítajte si článok, kde nájdete všetky najdôležitejšie informácie.

Fortuna bonus prezidentské voľby

Aké sú podmienky na kandidatúru?

Podmienky kandidatúry na prezidenta Slovenskej republiky sú stanovené v zákone o voľbách prezidenta SR a v ústave. Niektoré z týchto podmienok zahŕňajú:

 1. Občianstvo: Kandidát musí byť občanom Slovenskej republiky.
 2. Vek: Musí dosiahnuť určitý vek, ktorý je stanovený zákonom. V súčasnosti je to najmenej 40 rokov.
 3. Právna spôsobilosť: Kandidát musí byť právne spôsobilý a nesmie byť zbavený volebného práva.
 4. Podpora: Kandidát musí získať určitý počet podpisov alebo podpísaných petícií voličov, ktorí podporujú jeho kandidatúru. Tento počet je stanovený zákonom.
 5. Iné podmienky: Okrem týchto základných podmienok môže byť zákonom stanovených ďalších niekoľko podmienok alebo obmedzení, ako napríklad zákaz kandidovať pre osoby odsúdené za vážne trestné činy.

Čo je to volebné moratórium?

Moratórium je obdobie pred voľbami, počas ktorého je zakázané zverejňovanie predvolebných prieskumov verejnej mienky a vedenie volebnej kampane kandidátov. Začína 48 hodín pred dňom, kedy sa konajú voľby.

Počas volebného moratória je zakázané šíriť informácie v prospech alebo neprospech kandidátov. Cieľom je predísť ovplyvňovaniu.

Ako dlho trvá volebné moratórium?

Kampaň končí 48 hodín predo dňom konania volieb – 20. marca 2024 o 23:59 h. Vtedy začína platiť volebné moratórium (21. marec 2024 o 0:00) a končí po zatvorení volebných miestností (23. marec 2024 o 22:00, ak nepríde k predĺženiu volieb).

V prípade konania druhého kola volieb skončí volebná kampaň dňa 3. apríla 2024 o 23:59 h.

Aký je plat prezidenta SR?

Prezidentský plat predstavuje štvornásobok platu poslanca. V súčasnosti je plat hlavy štátu vo výške približne 9 600 € mesačne.

Ako dopadli posledné voľby prezidenta SR?

Posledné prezidentské voľby v Slovenskej republike sa konali v roku 2019. V týchto voľbách zvíťazila Zuzana Čaputová, ktorá sa stala prvou ženou zvolenou za prezidentku Slovenska. Čaputová, ktorá je právnička a bývalá environmentálna aktivistka, získala širokú podporu vďaka svojim reformným víziam a záväzku boja proti korupcii.

Vo voľbách v roku 2019 porazila svojho protikandidáta Maroša Šefčoviča, ktorý bol podporovaný stranami vládnej koalície. Zuzana Čaputová získala viac ako 58% hlasov v druhom kole volieb, čím si zabezpečila víťazstvo.

FAQ Prezidentské voľby
Zdroj: unsplash.com

Je možné voliť zo zahraničia?

Hlasovať v prezidentských voľbách je možné iba na území Slovenska. Voľba poštou zo zahraničia nie je možná. Voliť bude možné len vo volebných miestnostiach na území Slovenska.

Z cudziny môžete voliť iba pri parlamentných voľbách.

Dá sa voliť len na mieste trvalého bydliska?

Voliči, ktorí budú v prezidentských voľbách voliť inde ako na mieste svojho trvalého bydliska, musia požiadať obec/mesto o vydanie hlasovacieho preukazu.

Písomne alebo elektronicky tak musia urobiť do 4. marca pre prvé kolo a do 14. marca pre druhé kolo volieb.

Požiadať o hlasovací preukaz môžu voliči aj osobne na obecnom alebo mestskom úrade. Osobne si možno hlasovací preukaz vyzdvihnúť najneskôr v posledný pracovný deň pred dňom konania volieb.

Ako prebiehajú prezidentské voľby?

Prezidentské voľby sú s najväčšou istotou dvojkolové. Na zvolenie za prezidenta v prvom kole potrebuje kandidát získať hlasy viac ako polovice oprávnených voličov. Ak sa tak v prvom kole nestane, do druhého kola postúpia dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov.

Volebná komisia dohliada na správny priebeh volieb, ak chcete byť členom aj vy, pozrite si všetky informácie o prihláške do volebnej komisie.

Ako tipovať prezidentské voľby?

Pokiaľ vás zaujíma, ako tipovať voľby na Slovensku, môžete tak urobiť vo všetkých stávkových kanceláriách s licenciou. Sú to Tipsport, Fortuna, Niké, Doxxbet a SynotTip.

Fortuna sk kurzy30€ bez rizikaBonus
Tipsport sk kurzy20€ zadarmoBonus
Doxxbet sk kurzy20€ bez rizikaBonus
Synottip sk kurzy40€ bez rizika Bonus
18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Zdroje: minv.sk, wikipedia.org