Prezidenti Slovenska od roku 1993

Stavte si na voľby s bonusom

Voľby

EUROVOĽBY

USA

TOP Bonus

Články

18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Pozrite si, akí prezidenti Slovenska boli hlavou štátu od roku 1993. Prinášame vám podrobný prehľad o jednotlivých prezidentoch, ich pôsobení na poste hlavy štátu a ďalšie zaujímavé informácie.

Prezidenti Slovenska

V zozname nižšie si môžete pozrieť, akí prezidenti Slovenska pôsobili v našej krajine od roku 1993.

V prezidentských voľbách 2024 sa stal našim novým prezidentom Peter Pellegrini.

Slovenskí prezidenti od roku 1993

Michal Kováč (1993 – 1998)

Michal Kováč bol prvným prezidentom Slovenskej republiky po vyhlásení nezávislosti v roku 1993. Narodil sa 3. augusta 1930 vo Východoslovenskom kraji, no bol veľmi vplyvnou osobnosťou v politike ešte pred vytvorením nezávislej Slovenskej republiky.

Pred svojím zvolením do funkcie prezidenta SR pôsobil ako ekonóm a politik. V 80. rokoch bol ministrom financií Československa a neskôr aj viceprezidentom československej federálnej vlády. Jeho prezidentské obdobie sa vyznačovalo politickou neistotou a napätím medzi prezidentskou a parlamentnou vetvou vlády.

Jeho pôsobenie na poste hlavy štátu bolo poznamenané rozpormi s premiérom a šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom. V rámci snahy Vladimíra Mečiara a HZDS o diskreditáciu prezidenta sa dokonca zrealizovalo zavlečenie jeho syna Michala do susedného Rakúska. Tieto udalosti sú považované za jedny z najkontroverznejších vo svojej ére.

Michal Kováč pôvodne kanidoval aj v prezidentských voľbách 1999, ale 4 dni pred voľbami si uvedomil stav svojich preferencií a verejne sa vzdal kandidatúry v prospech R. Schustera.

Po skončení svojho prezidentského obdobia sa Kováč stiahol z politiky a žil súkromným životom až do svojej smrti. Kováč zomrel 5. októbra 2016 na zlyhanie srdca, mal 86 rokov.

Rudolf Schuster (1999 – 2004)

Rudolf Schuster bol druhým prezidentom Slovenskej republiky v rokoch 1999 až 2004. Narodil sa 4. januára 1934 v Košiciach. Pred svojím zvolením za prezidenta pôsobil v rôznych politických a verejných funkciách.

V roku 1998 sa Rudolf Schuster stal prvým priamo zvoleným prezidentom Slovenskej republiky, čo bolo významným okamihom v histórii tejto mladej európskej demokracie. Jeho kandidatúru podporila široká koalícia politických strán. Ako prezident sa sústredil na posilňovanie demokracie, právneho štátu a integráciu Slovenska do európskych a transatlantických štruktúr.

Pred tým ako sa stal prezidentom pôsobil ako primátor Košíc a bol členom viacerých politických strán. Jeho politická kariéra sa začala už v období komunistického režimu, ale po roku 1989 sa aktívne zapojil do demokratických zmien na Slovensku.

Po ukončení svojho prezidentského mandátu v roku 2004 sa Rudolf Schuster stiahol z aktívnej politiky a venoval sa najmä písaniu kníh a verejnej činnosti. Jeho obdobie v úrade prezidenta je hodnotené rozlične, pričom sa objavujú ako pozitívne tak aj kritické názory na jeho pôsobenie.

Ivan Gašparovič (2004 – 2014)

Ivan Gašparovič bol tretím prezidentom Slovenskej republiky a slúžil v tejto funkcii počas dvoch po sebe nasledujúcich volebných období, konkrétne od roku 2004 do roku 2014. Narodil sa 27. marca 1941 v Poltári.

Pred svojím zvolením do funkcie prezidenta SR mal Gašparovič dlhú politickú kariéru. Bol členom HZDS (Hnutie za demokratické Slovensko) a bol blízkym spolupracovníkom Vladimíra Mečiara. V 90. rokoch 20. storočia zastával funkciu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a bol tiež podpredsedom tejto strany.

V prezidentských voľbách v roku 2004 Gašparovič vystúpil ako nezávislý kandidát a v druhom kole porazil Vladimíra Mečiara. Jeho prezidentstvo bolo charakterizované snahou o stabilizáciu politického prostredia a zlepšenie imidžu Slovenska v zahraničí. Jeho prvý mandát zahŕňal obdobie vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO, čo boli kľúčové momenty v modernej histórii krajiny.

V roku 2009 bol Gašparovič znovu zvolený, čím sa stal prvým slovenským prezidentom, ktorý bol zvolený pre dva po sebe idúce mandáty.

Po skončení svojho prezidentského mandátu sa Gašparovič stiahol z aktívnej politiky a vrátil sa do súkromného života. Jeho prezidentské obdobie je považované za obdobie relatívnej stability a pokroku v politickom a hospodárskom živote Slovenska.

Andrej Kiska (2014 – 2019)

Andrej Kiska bol štvrtým prezidentom Slovenskej republiky a slúžil v tejto funkcii v období od 15. júna 2014 do 15. júna 2019. Narodil sa 2. februára 1963 v Poprade. Pred svojím zvolením za prezidenta bol úspešným podnikateľom a filantropom, čo bolo významnou súčasťou jeho verejného imidžu.

Predtým, ako sa aktívne zapojil do politiky, bol Kiska úspešným podnikateľom a zakladateľom viacerých spoločností, vrátane spoločností pôsobiacich v oblasti spotrebiteľských úverov a nehnuteľností. Okrem toho založil charitatívnu nadáciu, ktorá sa zaoberala pomáhaním ľuďom v núdzi.

Kiska sa do prezidentských volieb v roku 2014 zapojil ako nezávislý kandidát bez predchádzajúcej politickej kariéry. Jeho kandidatúra bola výnimočná tým, že sa sústredila na témy ako sú transparentnosť, boj proti korupcii a podpora sociálnej spravodlivosti. V druhom kole volieb porazil dlhoročného premiéra a lídra strany Smer-SD Roberta Fica, čím mnohých prekvapil.

Jeho mandát bol poznačený niektorými kontroverziami, najmä v súvislosti s jeho podnikateľskou minulosťou a obvineniami s daňových nepravidelností, ktoré však odmietal.

Po ukončení svojho prezidentského mandátu oznámil založenie novej politického hnutia s názvom Za ľudí, ktoré sa zameriava na obnovu dôvery v politiku a posilnenie demokratických hodnôt na Slovensku.

Fortuna bonus prezidentské voľby

Zuzana Čaputová (2019 – 2024)

Zuzana Čaputová je slovenská právnička, aktivistka a politička, ktorá sa stala prvou ženou zvolenou za prezidentku Slovenskej republiky. Narodila sa 21. júna 1973 v Bratislave. Jej prezidentský mandát začal 15. júna 2019.

Pred svojím zvolením bola známa predovšetkým ako právnička a občianska aktivistka. Čaputová sa dostala do povedomia verejnosti hlavne svojím dlhoročným právnym bojom proti nelegálnej skládke odpadu v Pezinku, za čo v roku 2016 získala prestížne medzinárodné ocenenie Goldmanovu environmentálnu cenu. Jej angažovanosť v oblasti ochrany životného prostredia a právneho štátu si získala pozornosť a podporu mnohých občanov.

V prezidentských voľbách v roku 2019 kandidovala ako zástupkyňa progresívnej liberálnej strany Progresívne Slovensko. Jej kampaň bola zameraná na témy ako spravodlivosť, rovnosť, ochrana životného prostredia a podpora právnych a demokratických inštitúcií. V druhom kole volieb porazila Maroša Šefčoviča, kandidáta podporovaného stranou Smer-SD.

Ako prezidentka, je známa svojím pokojným, ale rozhodným prístupom k politike. Jej pôsobenie v úrade tiež zahŕňa snahu o riešenie spoločenských problémov ako sú korupcia, sociálna nespravodlivosť a klimatická zmena.

Zuzana Čaputová je prvou ženou v úrade prezidentky Slovenskej republiky a je vnímaná ako symbol zmeny a pokroku v slovenskej politike. Jej prezidentský štýl je považovaný za moderný a progresívny, a jej úspechy vo funkcii prezidentky boli ocenené doma aj v zahraničí.

Peter Pellergini (2024 – súčasnosť)

Peter Pellegrini sa stal prezidentom Slovenskej republiky v apríli 2024, kedy v druhom kole získal 52,12 % hlasov. Aj keď v prvom kole zvíťazil Ivan Korčok s 42,5 % hlasov, Pellegrini získal 37,0 % hlasov.

Pred svojím zvolením za prezidenta bol Pellegrini predsedom vlády Slovenska a v minulosti zastával aj iné významné politické pozície, čo mu poskytlo hlboké pochopenie vnútroštátnych i medzinárodných záležitostí.

V zahraničnej politike sa prezident Pellegrini sústredí na upevnenie pozície Slovenska v Európskej únii a NATO, ako aj na rozvíjanie priateľských a obchodných vzťahov so susednými krajinami a ďalšími globálnymi partnermi. Je známy svojím pragmatickým prístupom k medzinárodným otázkam, pričom kladie dôraz na dialóg a spoluprácu.

Zdroje: wikipedia.org, prezidenti.sk