Predčasné voľby – na Slovensku, vysvetlenie a podmienky

Stavte si na voľby s bonusom

Voľby

USA

SLOVENSKO

TOP Bonus

Články

18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Predčasné voľby sú momentom, keď sa karta môže obrátiť a politická scéna sa môže zmeniť v priebehu pár týždňov. Zaujíma vás, čo všetko sa musí stať, aby k nim došlo? A ako ovplyvnili našu krajinu v minulosti? Prečítajte si všetko dôležité o predčasných voľbách v článku.

Predčasné voľby

Predčasné voľby sú politickým nástrojom, ktorý umožňuje voličom rozhodnúť o zložení parlamentu alebo iných verejných orgánov pred uplynutím ich riadneho volebného obdobia.

Predčasné voľby, podobne ako prezidentské voľby, slúžia na zachovanie demokratickej legitimity, najmä v situáciách, keď vláda alebo parlament stratí dôveru verejnosti alebo dôjde k závažným politickým krízam.

V článku nájdete

Čo sú predčasné voľby

Predčasné voľby sú voľby, ktoré sa konajú pred riadnym termínom, teda pred uplynutím stanoveného volebného obdobia. Na Slovensku má parlamentné volebné obdobie trvanie štyri roky, ale z rôznych dôvodov môže byť toto obdobie skrátené.

Predčasné voľby môžu byť vyhlásené, napríklad v prípade, že vláda stratí podporu v parlamente a nie je schopná získať dôveru nového kabinetu, alebo ak dôjde k vážnym politickým konfliktom, ktoré si vyžadujú nové rozloženie síl v parlamente.

Predčasné voľby na Slovensku

Na Slovensku sú predčasné voľby pomerne zriedkavé, ale keď k nim dôjde, zvyčajne to signalizuje vážnu politickú krízu. Napriek tomu sú predčasné voľby súčasťou demokratického procesu a umožňujú občanom vyjadriť svoju vôľu v čase, keď sa riadny termín volieb zdá byť príliš vzdialený na riešenie aktuálnych problémov.

Predčasné voľby SR zohrávajú dôležitú úlohu v stabilizácii politickej scény, najmä v obdobiach, keď dôjde k stratám dôvery medzi verejnosťou a jej volenými zástupcami.

Mnohé vlády museli čeliť predčasným voľbám v dôsledku vnútorných konfliktov, korupčných škandálov alebo neuspokojivých hospodárskych výsledkov.

Predčasné parlamentné voľby sa na Slovensku konali v týchto rokoch:

  • 1994 – dôsledok pádu vlády Vladimíra Mečiara
  • 2006 – po skrátení volebného obdobia z dôvodu rozpadu vládnej koalície
  • 2012 – po páde vlády Ivety Radičovej
  • 2023 – po rozpade vládnej koalície Eduarda Hegera

Predčasné voľby 2023

Rok 2023 bol ďalším významným obdobím pre slovenskú politiku, keďže došlo k vyhláseniu predčasných parlamentných volieb.

Predčasné voľby na Slovensku 2023 boli boli reakciou na niekoľko mesiacov trvajúce politické napätie a vnútorné konflikty medzi koaličnými stranami.

predčasné voľby 2023 výsledky
Zdroj: volby.sme.sk

Výsledky predčasných volieb 2023

Výsledky predčasných parlamentných volieb v roku 2023 ukázali, že slovenskí voliči sa priklonili k tradičným hodnotám a stabilite, čo sa odrazilo v úspechu strán ako SMER-SD a Progresívne Slovensko.

  • SMER-SD: 22,94 % hlasov, 42 mandátov
  • Progresívne Slovensko: 17,96 % hlasov, 32 mandátov
  • HLAS-SD: 14,70 % hlasov, 27 mandátov
  • OĽaNO a priatelia: 9,02 % hlasov, 16 mandátov
  • KDH: 6,82 % hlasov, 12 mandátov
  • SNS: 5,62 % hlasov, 10 mandátov
  • Republika: 5,07 % hlasov, 9 mandátov

Predčasné voľby 2022

Aj rok 2022 bol obdobím, kedy sa hovorilo o možnosti predčasných volieb, hoci nakoniec k nim nedošlo. Politickí lídri viedli intenzívne diskusie o tom, ako najlepšie riešiť aktuálne problémy a predčasné voľby sa javili ako jedno z možných riešení.

Predčasné voľby 2021

V roku 2021 sa na Slovensku konala diskusia o predčasných voľbách najmä v súvislosti s pandémiou COVID-19 a jej dopadmi na ekonomiku a spoločnosť.

Napriek tomu, že tieto voľby sa nakoniec nevyhlásili, situácia bola veľmi napätá a politické strany hľadali spôsoby, ako získať späť dôveru verejnosti.

Predčasné voľby 2020

Predčasné voľby v roku 2020 neboli na Slovensku realitou, no tento rok bol charakteristický prebiehajúcou pandémiou, ktorá dramaticky zmenila politickú dynamiku. Vláda čelila mnohým výzvam a tlak na vyhlásenie predčasných volieb bol výrazný, hoci k nim nakoniec nedošlo.

Predčasné voľby 2019

V roku 2019 Slovensko taktiež nezažilo predčasné voľby, no politická scéna bola silne ovplyvnená udalosťami z predchádzajúceho roku, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Táto tragédia viedla k pádu vlády a vytvoreniu nového politického prostredia, v ktorom sa stále diskutovalo o možnosti predčasných volieb.

Podmienky pre vyhlásenie predčasných volieb

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku môžu byť vyhlásené za určitých podmienok, ktoré sú zakotvené v ústave a zákonoch krajiny.

Tieto podmienky zabezpečujú, že predčasné voľby sú vyhlásené len v situáciách, keď je to nevyhnutné pre zachovanie demokratického poriadku a stability v krajine. Medzi najhlavnejšie dôvody patrí:

  1. Strata dôvery vlády v parlamente: Ak vláda stratí podporu v Národnej rade Slovenskej republiky, a to buď cez hlasovanie o dôvere alebo v iných kľúčových hlasovaniach, môže dôjsť k jej pádu. V prípade, že sa nepodarí zostaviť novú vládu s podporou väčšiny, môže byť parlament rozpustený a sú vyhlásené predčasné voľby.
  2. Rozpad vládnej koalície: Ak sa vládna koalícia rozpadne a nie je možné vytvoriť novú väčšinu v parlamente, často nasleduje vyhlásenie predčasných volieb. Tento scenár sa realizuje, keď jednotlivé strany alebo poslanci opustia koalíciu, čo vedie k strate parlamentnej väčšiny.
  3. Referendum: Predčasné voľby môžu byť tiež vyhlásené na základe referenda, v ktorom sa občania rozhodnú, že chcú nové voľby pred uplynutím riadneho volebného obdobia. Takéto referendum musí byť vyhlásené na základe petície podpísanej dostatočným počtom občanov alebo na základe rozhodnutia parlamentu.
  4. Skrátenie volebného obdobia zákonom: Národná rada Slovenskej republiky môže prijať ústavný zákon, ktorým skráti svoje volebné obdobie a vyhlási predčasné voľby. Na prijatie takéhoto zákona je potrebná trojpätinová väčšina hlasov všetkých poslancov.
  5. Ústavná kríza: V niektorých prípadoch môže ústavná kríza, ako je nemožnosť zvoliť prezidenta, nefunkčnosť ústavných orgánov, alebo vážne porušenie ústavy, viesť k predčasným voľbám.

Zdroje:volby.sme.sk, sk.wikipedia.org, nrsr.sk