Kto vyhrá prezidentské voľby – porovnanie Ivan Korčok vs Peter Pellegrini

Stavte si na voľby s bonusom

Voľby

USA

SLOVENSKO

TOP Bonus

Články

18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Kto je najlepším kandidátom na víťazstvo v prezidentských voľbách? Prečítajte si porovnanie Ivan Korčok vs Peter Pellegrini. Pozrite si náš sumár tých najdôležitejších informácií – vzdelanie, skúsenosti, rodina a ďalšie informácie.

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini

Prvé kolo prezidentských volieb sa konalo 23. marca, o hlasy voličov sa v ňom uchádzalo 9 kandidátov. A keďže prvé kolo nerozhodlo o novom prezidentovi, o víťazovi sa rozhodne v druhom kole.

Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutočnilov sobotu 6. apríla, v ňom proti sebe zabojovali dvaja kandidáti – Ivan Korčok vs Peter Pellegrini. Nakoniec zvíťazil Peter Pellegrini s 53,12% hlasov.

V článku nájdete

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok porovnanie

Napriek všeobecným očakávaniam a predvolebným prieskumom a kurzom, sa z víťazstva v prvom kole tešil nezávislý kandidát Ivan Korčok. Samozrejme nejde o prekvapivý výsledok, ak ste sledovali kurzy na voľby – tie už dlhšie naznačovali tesný súboj medzi Pellegrinim a Korčokom.

I. KorčokP. Pellegrini
Dátum narodenia4.4. 19646.10. 1975
Predchádzajúca funkciaMinister zahraničných vecí SRpredseda NR SR
Podpora stránNestrannýHLAS, Smer-SD

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini vzdelanie

Peter Pellegrini absolvoval Ekonomickú fakultu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Ekonomickú fakultu na Technickej univerzite v Košiciach.

Ivan Korčok študoval na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave a na Inštitúte medzinárodných vzťahov Univerzity Komenského v Bratislave.

Obaja majú silné vzdelanie v oblasti ekonómie a medzinárodných vzťahov, čo predstavuje dôležité aspekty pre budúceho prezidenta.

I. KorčokP. Pellegrini
TitulPhD.Ing.
ŠkolaVysoká škola ekonomická BA, Univerzita Komenského BATechnická univerzita v Košiciach

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok skúsenosti

Peter Pellegrini a Ivan Korčok majú rozličné skúsenosti v politike a diplomacii. Pellegrini sa zameriaval na domácu slovenskú politiku, pôsobil ako predseda vlády a zastával rôzne vládne funkcie vrátane ministra školstva a podpredsedu vlády.

Naopak Korčok má dlhoročné skúsenosti v medzinárodnej diplomacii. Pôsobil ako veľvyslanec Slovenska v Nemecku a USA a bol štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí. Jeho kariéra sa viac zameriava na zahraničnú politiku a medzinárodné vzťahy, vrátane pôsobenia ako minister zahraničných vecí SR.

P. PellegriniI. Korčok
Domáca politika
Zahraničná politika
Roky skúseností1831

Peter Pellegrini kariéra

Peter Pellegrini má rozsiahlu politickú kariéru. Počas svojho pôsobenia vo verejnej sfére vykonával rôzne významné funkcie:

 • Poslanec Národnej rady SR (od 2006): Pellegrini bol prvýkrát zvolený v roku 2006 a opätovne v rokoch 2010, 2012 a 2020.
 • Minister školstva, vedy, výzkumu a športu (2014): Bol vymenovaný Andrejom Kiskom, nahradil Dušana Čaploviča.
 • Predseda Národnej rady SR (2014 – 2016): Bol zvolený po odstúpení Pavla Pašky.
 • Podpredseda vlády a minister pre investície a informatizáciu (2016 – 2018): Po parlamentných voľbách v roku 2016.
 • Premiér Slovenskej republiky (2018 – 2020): Po politických udalostiach súvisiacich s vraždou Jána Kuciaka bol vymenovaný za premiéra.
 • Podpredseda Národnej rady SR (2020): Po parlamentných voľbách v roku 2020.
 • Zakladateľ a predseda strany Hlas-SD (od 2020): Založil stranu po odchode zo strany SMER-SD.
 • Predseda Národnej rady SR (od 2023): Zvolený do tejto funkcie po parlamentných voľbách v roku 2023.
 • Kandidatúra na prezidenta (2024): Oznámil kandidatúru na prezidenta SR.

Ivan Korčok kariéra

Ivan Korčok má bohatú kariéru v diplomacii a politike:

 • Začiatok kariéry (od 1992): Korčok začal svoju kariéru na Ministerstve medzinárodných vzťahov SR, pôsobil ako 2. tajomník veľvyslanca v Nemecku (1993–1996) a neskôr ako hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR (1996–1997).
 • Diplomatické pozície: Bol poradcom na veľvyslanectve vo Švajčiarsku (1998–1999) a zástupcom slovenskej misie pri NATO (1999–2001).
 • Štátny tajomník (2002 – 2005): Neskôr bol štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR a zároveň pôsobil v rôznych ďalších funkciách, vrátane člena Európskeho konventu a vedúceho delegácie pre prístupové rokovania do NATO.
 • Veľvyslanec Slovenska v Nemecku (2005 – 2009): Neskôr pôsobil ako veľvyslanec Slovenska v Nemecku.
 • Stály predstaviteľ Slovenska v EÚ (2009 – 2015): Po pôsobení ako veľvyslanec bol stálym predstaviteľom Slovenska v Európskej únii.
 • Veľvyslanec v USA (2018 – 2020): Pred svojím pôsobením vo vláde bol veľvyslancom v Spojených štátoch.
 • Minister zahraničných vecí SR (2020 – 2022): Vo vláde Igora Matoviča a Eduarda Hegera pôsobil ako minister zahraničných vecí SR.
 • Kandidatúra na prezidenta (2024): V roku 2023 oznámil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách 2024

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini nestrannosť

Nestrannosť prezidenta voči politickým stranám, ktoré sú v parlamente, je kľúčová najmä kvôli základným funkciám prezidenta. Medzi ne patrí vetovanie a schvaľovanie zákonov, ktoré navrhol parlament. Ak je prezident nestranný, na navrhované zákony sa pozerá objektívne.

To v praxi znamená, že ak parlament podá nový zákon alebo zmenu v zákone na podpis prezidentovi, ten sa na celú situáciu pozerá najmä tak, aby zmena bola prospešná pre občanov Slovenska, ale i pre samotné Slovensko.

Korčok má bohaté skúsenosti a zároveň je aj menej zapletený do domáceho politického súperenia, čo ukazuje na určitú mieru nestrannosti.

Pellegrini, s hlbokými koreňmi v slovenskej politike a významnými politickými postmi, môže byť vnímaný ako viac spojený s domácimi politickými dynamikami.

I. KorčokP. Pellegrini
KandidátobčianskyHLAS A SMER-SD
Nestrannosť

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok rodina

Ivana Korčoka už od začiatku podporovala jeho manželka, Soňa Korčoková, s ktorou je šťastne ženatý od roku 1988. Spolu majú aj dvoch synov – Mareka a Viktora.

Naopak Peter Pellegrini je aj vo svojich 49 rokoch stále slobodný. Častokrát sa mediálne rozoberala otázka homosexuality. No vzhľadom na to, že je to jeho súkromná záležitosť, tieto dohady nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil.

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok kauzy

Politické kauzy nie sú ničím neobvyklým v politickej scéne, najmä pri známych politikoch. Pozrite si porovnanie Ivan Korčok vs Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini kauzy

S Petrom Pellegrinim sa spája niekoľko politických káuz. Medzi najznámejšie patria:

 1. Kontroverzné legislatívne návrhy: Pellegrini sa podieľal na navrhovaní zmien zákonov, napríklad na rozšírenie pôsobnosti vyvlastňovacieho diaľničného zákona, ktorý neskôr Ústavný súd označil za protiústavný. Čelil tiež kritike ekológov kvôli návrhu týkajúceho sa stavby ropovodu cez Žitný ostrov, ktorý nakoniec stiahol.
 2. Spojenie so Smerom a jeho kauzami: Ako člen strany Smer sa mu nevyhli určité škandály, ktoré zahŕňali stranu, ako napríklad prípad mýtneho tendra súvisiaci s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym.
 3. Digitalizačné projekty s pochybnými výsledkami: Pellegrini v rokoch 2013 až 2018 držal titul „digitálny líder“. Počas tohto obdobia Slovensko minulo na digitalizáciu štátnych služieb viac ako miliardu eur. Projekty však čelili kritike za nejasné výdavky a výsledky a niektoré z nich boli spojené s firmami naviazanými na údajných oligarchov Smeru.

Ďalšou známou kauzou je aj luxusné vozidlo Pellegriniho, na ktorom sa predseda NR SR vozí. Vzhľadom na to, že jeho strana HLAS bola v strate, občanov zaujímalo, odkiaľ zobral peniaze na jeho luxusné vozidlo, ževraj mu ho darovala sestra.

Ivan Korčok kauzy

Ivan Korčok patrí medzi politikov, s ktorými sa nespájajú žiadne kauzy, spory alebo nezákonnné činnosti.

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini- Prieskumy predvolebných preferencií

Očakáva sa, že druhé kolo prezidentských volieb bude veľmi napínavé a výsledok tesný. Kurzy sú pomerne vyrovnané, i keď vedie Korčok.

No aj Korčokov náskok 123 000 hlasov nie je neprekonateľný – najmä pre to, že je v hre ďalších státisíce hlasov tých, ktorí volili neúspešných kandidátov. 

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini výsledok skončil napínavo – nakoniec zvíťazil Pellegrini.

Zdroje:prezident.sk, wikipedia.sk, co-to-je.sk