Veľká Británia parlamentné voľby – termín, kandidáti, kurzy a výsledky volieb

Voľby

USA

SLOVENSKO

TOP Bonus

Články

4. júla 2024

Veľká Británia parlamentné voľby

Britské parlamentné voľby sa uskutočnili 4.7.2024.

Prečítajte si všetko o voľbách do britského parlamentu. Nájdete tu informácie o kandidátoch, volebnom systéme a výsledkoch. Zistite všetky dôležité informácie a buďte v obraze!

Bonusy zadarmo

Tipsport sk kurzy
Fortuna sk kurzy
Doxxbet sk kurzy
Synottip sk kurzy

18+ Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Parlamentné voľby Veľká Británia 2024

Parlamentné voľby vo Veľkej Británii predstavujú jeden z najvýznamnejších politických udalostí v krajine. Tieto voľby určili zloženie Dolnej snemovne (House of Commons), čo má zásadný vplyv na formovanie vlády a smerovanie národnej politiky.

Voľby sa konajú každých päť rokov, pokiaľ nie je vyhlásené predčasné hlasovanie rovnako ako voľby do Európskeho parlamentu.

V článku nájdete

Britské parlamentné voľby 2024 prehľad

Deň volieb4. júla 2024
Funkčné obdobie5 rokov
Stávkové kancelárieTipsport, Niké

Kedy sa konajú britské parlamentné voľby 2024

Volebná komisia tvrdila, že voľby sa musia uskutočniť najneskôr 28. januára 2025. No a keďže v zákone nebol stanovený presný dátum volieb, špekulovalo sa, kedy budú vyhlásené.

Na konci mája premiér stanovil oficiálny dátum parlamentných volieb na 4. júla 2024.

Veľká Británia parlamentné voľby výsledky

Parlamentné voľby vo Veľkej Británii skončili víťazstvom opozičnej Labouristickej strany. Tento výsledok nebol pre mnohých prekvapení, najmä kvôli narastajúcej nespokojnosti s vládnucou Konzervatívnou stranou. Vďaka tomu sa po 14 rokoch ukončila vláda konzervatívcov.

Podľa najnovších odhadov získali Liberáli približne 410 kresiel z celkových 650. Na druhom mieste skončili Konzervatívci so 131 kreslami, Liberálni demokrati so 61 kreslami, Reform UK s 13 kreslami a Škótska národná strana s 10 kreslami.

Veľká Británia parlamentné voľby volebný systém

Parlamentné voľby vo Veľkej Británii, konkrétne do Dolnej snemovne (House of Commons), využívajú volebný systém známy ako „First-Past-The-Post“ (FPTP). Tento systém je charakteristický svojou jednoduchosťou a je podobný väčšinovému volebnému systému na Slovensku.

Tento systém je založený na geografickom rozdelení krajiny na 650 volebných obvodov, pričom každý z týchto obvodov posiela do parlamentu jedného poslanca.

V každom obvode voliči hlasujú pre jedného kandidáta a víťazom sa stáva ten kandidát, ktorý získa najväčší počet hlasov. Na víťazstvo nie je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasov, teda stačí mať viac hlasov než ktorýkoľvek iný kandidát v obvode.

Britské parlamentné voľby kandidáti

Kandidáti v britských parlamentných voľbách sú zástupcovia politických strán alebo nezávislí jednotlivci, ktorí sa uchádzajú o miesto v Dolnej snemovni (House of Commons). Kandidáti môžu pochádzať z rôznych politických pozadí a zastupovať rozličné politické strany.

Konzervatívna strana

Konzervatívna strana nominovala 183 kandidátov na parlamentné voľby. Konzervatívna strana získala výrazné víťazstvo v posledných voľbách v roku 2019.

Strana práce (Labouristi)

Strana práce, známa svojimi silnými sociálnymi a ekonomickými politikami, nominovala mnoho kandidátov na parlamentné voľby.

Liberálni demokrati

Liberálni demokrati (Liberal Democrats) sú významnou politickou stranou v Spojenom kráľovstve, známi svojím liberálnym a centristickým postojom.

Strana zelených (Green Party)

Strana zelených je známa svojím dôrazom na ochranu životného prostredia, sociálnu spravodlivosť a progresívne politiky

Ďalšie strany a nezávislí kandidáti

Okrem veľkých politických strán boli v hre aj ďalšie strany ako SNP, Reform UK a nezávislí kandidáti. Pre detailné informácie o kandidátoch si môžete pozrieť webové stránky, akou je napríklad „Who can I vote for?“

Kurzy na voľby

Slovenské stávkové kancelárie pravidelne vypisujú spoločenské a politické stávky aj na udalosti, ktoré sa konajú mimo Slovenskej republiky. Napríklad si môžete staviť na prezidentské voľby USA 2024.

Kurzy na voľby boli vypísané v nasledujúcich stávkových kanceláriách.

Kurzy sa budú meniť v závislosti od vývoja politickej kampane a verejnej mienky.

Okrem tipovania volieb môžete v jednotlivých stávkových kanceláriách využiť aj zaujímavý bonus pre nových hráčov.

Fortuna sk kurzy70€ bez rizikaBonus
Tipsport sk kurzy30€ zadarmoBonus
Doxxbet sk kurzy35€ bez rizikaBonus
Synottip sk kurzy50€ bez rizika Bonus
18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Tipsport kurzy na Veľká Británia voľby 2024

Obľúbená stávková kancelária Tipsport vypísala kurzy na voľby do britských parlamentných volieb. To znamená, že ste si tu mohli staviť na víťaza volieb.

Tipsport kurzy:Veľká Británia – všeobecné voľby 2024

Labouristi1.01
Konzervatívna strana35.00
Reform UK70.00
Liberálni demokrati750.00
Green Party1000.00

Fortuna kurzy na Veľká Británia voľby 2024

Aj Fortuna kurzy na voľby vo Veľkej Británii zverejnila. Vďaka tomu ste si aj v tejto stávkovej kancelárii mohli staviť na konkrétneho víťaza.

Fortuna kurzy:Veľká Británia – všeobecné voľby 2024

Labouristi1.01
Konzervatívna strana35.00
Reform UK50.00
Liberálni demokrati750.00
Green Party1000.00

Niké kurzy na parlamentné voľby Veľká Británia

Najstaršia stávková kancelária na Slovensku – Niké ponúkala ako prvá stávky na Veľká Británia parlamentné voľby.

Labouristi1.01
Konzervatívna strana35.00
Reform UK70.00
Liberálni demokrati700.00
Green Party1000.00

Význam britských parlamentných volieb

Parlamentné voľby vo Veľkej Británii majú zásadný vplyv na politickú a ekonomickú situáciu v krajine. Výsledky týchto volieb ovplyvnia nielen domácu politiku, ale aj medzinárodné vzťahy a postavenie Veľkej Británie na globálnej scéne.

Vzhľadom na súčasné globálne výzvy, ako sú klimatické zmeny, ekonomické nestability a geopolitické napätia, boli tieto voľby sledované s veľkým záujmom nielen doma, ale aj v zahraničí.

Zdroje: wikipedia.org, wkocanivotefor.co.uk, ifortuna.sk, tipsport.sk