Rakúske parlamentné voľby – termín, kurzy, volebný systém a kandidáti

Voľby

USA

SLOVENSKO

TOP Bonus

Články

Rakúske parlamentné voľby vlajka

29. SEPTEMBER 2024

Rakúsko parlamentné voľby

Prečítajte si všetko dôležité o Rakúskych parlamentných voľbách 🇦🇹 a buďte v obraze.

Zistite podrobnosti o termíne, volebnom systéme, kandidátoch a hlavných politických stranách, ktoré budú súťažiť o hlasy voličov v Rakúsko parlamentných voľbách.

Bonusy zadarmo

Tipsport sk kurzy  na voľby
Fortuna sk kurzy na voľby
DOXXbet kurzy na voľby
Synottip sk kurzy  na voľby

18+ Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

🇦🇹 Rakúske parlamentné voľby

Rakúske parlamentné voľby v roku 2024 budú kľúčovým momentom pre politickú budúcnosť krajiny, podobne ako voľby do Európskeho parlamentu.

Voliči budú rozhodovať o zložení Národnej rady, ktorá určí ďalší smer Rakúska.

V článku nájdete

Rakúske parlamentné voľby termín

Parlamentné voľby v Rakúsku majú svoj termín presne stanovený na 29. septembra, čo je presne päť rokov po tých predchádzajúcich. Po piatich rokoch sa konajú aj parlamentné voľby vo Veľkej Británii.

Presný dátum volieb dopredu vyhlásil minister pôdohospodárstva Norbert Totschnig z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). 

Tamojšia vláda rozhodla aj o dátume volieb v spolkovej krajine Vorarlbersko, ktoré sa uskutočnia 13. októbra.

Rakúske voľby a volebný systém

V Rakúsku sa parlamentné voľby konajú podľa takzvaného proporčného volebného systému. To znamená, že každá politická strana získa v parlamente (Národnej rade) toľko kresiel, koľko zodpovedá percentu ich získaných hlasov vo voľbách. Ak teda strana získa napríklad 20 % hlasov, dostane približne 20 % kresiel v parlamente.

Tento systém zabezpečuje, že aj menšie strany majú šancu dostať sa do parlamentu, ak získajú dostatočný počet hlasov. Aby však mohla strana vstúpiť do parlamentu, musí prekročiť tzv. volebný prah, ktorý je stanovený na 4 % všetkých hlasov. Ak sa strana nedostane nad túto hranicu, do parlamentu sa nedostane, aj keby mala značnú podporu.

Voliči v Rakúsku nehlasujú len za stranu, ale môžu dať aj preferenčný hlas konkrétnemu kandidátovi na kandidátke, čo môže ovplyvniť, kto sa za túto stranu dostane do parlamentu.

Celý tento systém je navrhnutý tak, aby čo najlepšie odrážal vôľu voličov a zabezpečil, že v parlamente budú zastúpené rôzne názory a záujmy spoločnosti.

Rakúske parlamentné voľby kandidáti a politické strany

Vo voľbách v roku 2024 sa očakáva účasť viacerých etablovaných politických strán, ako aj nových politických hráčov.

Medzi hlavnými stranami, ktoré budú súperiť o hlasy voličov, sú:

Rakúska ľudová strana (ÖVP)

Rakúska ľudová strana, známa ako ÖVP, je konzervatívna strana, ktorá momentálne je na čele vlády. V posledných rokoch bo tvárou tejto strany Sebastian Kurz, ktorý však v roku 2021 odstúpil.

Novým lídrom je Karl Nehammer, ktorý sa snaží udržať stranu na vrchole. ÖVP sa zameriava na otázky bezpečnosti, ekonomiky a tradičných hodnôt.

Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ)

Sociálni demokrati, známi ako SPÖ, sú jednou z najstarších politických strán v Rakúsku. Zastávajú sociálne spravodlivé politiky, zamerané na podporu pracujúcich, zdravotníctvo a vzdelávanie.

Strana sa snaží osloviť voličov, ktorí hľadajú silnejšiu podporu štátu v sociálnych otázkach. Ich líderkou je Pamela Rendi-Wagnerová, ktorá sa snaží oživiť popularitu strany.

Slobodná strana Rakúska (FPÖ)

Slobodná strana Rakúska, skrátene FPÖ, je známa svojimi pravicovými a nacionalistickými postojmi. V kampani sa často zameriava na otázky imigrácie, bezpečnosti a kritiku EÚ. Strana má stabilnú voličskú základňu, ktorá oceňuje jej tvrdý postoj voči imigrácii a ochrane národnej identity.

Herbert Kickl je súčasným lídrom FPÖ a známy svojou rázne tvrdou rétorikou.

Zelení – Zelená alternatíva

Zelení sú ekologickou stranou, ktorá kladie dôraz na ochranu životného prostredia, boj proti klimatickým zmenám a sociálnu spravodlivosť.

V posledných voľbách sa im podarilo dostať sa do vlády v koalícii s ÖVP, čo bolo pre mnohých prekvapivé. Vedie ich Werner Kogler, ktorý je aj vicekancelárom v súčasnej vláde.

NEOS – Nové Rakúsko a Liberálne fórum

NEOS je mladá liberálna strana, ktorá sa zameriava na podporu podnikania, reformy v oblasti vzdelávania a silnú európsku integráciu.

Táto strana sa snaží oslovovať najmä mladších voličov a tých, ktorí chcú vidieť viac moderných a progresívnych zmien. Líderkou je Beate Meinl-Reisingerová.

Menšie strany a nové hnutia

Okrem týchto hlavných strán sa vo voľbách môžu objaviť aj menšie strany alebo nové politické hnutia. Tie často vznikajú ako reakcia na konkrétne problémy alebo na nespokojnosť voličov so súčasným politickým spektrom. Môžu však prekvapiť, ak dokážu osloviť dostatok voličov.

Kurzy na Rakúske parlamentné voľby

Kurzy na Rakúske parlamentné voľby sú dostupné v stávkovej kancelárii Tipsport. Staviť si môžete na:

Tipsport kurzy Rakúske parlamentné voľby – najviac hlasov získa

FPÖ1.30
ÖVP2.95
SPÖ25.00
Grüne300.00
NEOS300.00
BIER550.00
KPÖ750.00
KEINE1350.00
LMP1350.00
Kurzy sú aktualizované k 12.9.2024.

Tipsport kurzy umiestnenie do 2. miesta podľa počtu hlasov

FPÖ1.01
ÖVP1.05
SPÖ3.00
Grüne90.00
NEOS90.00
BIER200.00
KPÖ300.00
KEINE550.00
LMP550.00
Kurzy sú aktualizované k 12.9.2024.

Tipsport kurzy umiestnenie do 3. miesta podľa počtu hlasov

Grüne45.00
NEOS45.00
BIER110.00
KPÖ160.00
KEINE260.00
LMP260.00
Kurzy sú aktualizované k 12.9.2024.

Predošlé Rakúske paralamentné voľby

V posledných rakúskych parlamentných voľbách, ktoré sa konali v roku 2019, sa Rakúska ľudová strana (ÖVP) stala jasným víťazom. Získala približne 37,5 % hlasov, čo jej zabezpečilo najviac kresiel v parlamente. Táto výhra ukázala, že ÖVP mala silnú podporu voličov, najmä v otázkach ekonomiky a bezpečnosti.

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), ktorá získala okolo 21,2 % hlasov. Napriek tomu, že SPÖ má dlhú históriu ako jedna z hlavných strán v Rakúsku, v týchto voľbách nedokázala prekonať úspech ÖVP.

Tretie miesto obsadila Slobodná strana Rakúska (FPÖ) s približne 16,2 % hlasov. Zelení, ktorí sa po niekoľkých rokoch mimo parlamentu vrátili do politiky, získali približne 13,9 % hlasov.

Strana NEOS, zameraná na liberálne a proeurópske hodnoty, získala okolo 8,1 % hlasov.

Zdroje: wikipedia.org, sita.sk, reslults.elections.europa.eu