Prezidentské voľby v Rusku 2024 – termín, kandidáti a výsledky

Voľby

USA

SLOVENSKO

TOP Bonus

Články

15.- 17. marca 2024

Prezidentské voľby v Rusku 2024

Prezidentské voľby v Rusku 2024 sa konali v polovici marca. Poznáte mená kandidátov a termín, kedy sa konali voľby?

Pozrite sa na to, aký volebný systém majú v Rusku a kto kandidoval na prezidenta. Buďte s nami v obraze o prezidentských voľbách v Rusku.

Bonusy zadarmo

Tipsport sk kurzy
Fortuna sk kurzy
Doxxbet sk kurzy
Synottip sk kurzy

18+ Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Prezidentské voľby v Rusku 2024

Prezidentské voľby v Rusku 2024 sú pre ruských občanov skutočne významnou politickou udalosťou. Konali sa týždeň predtým, ako prezidentské voľby 2024 u nás na Slovensku.

Voľby sa odohrávali v čase, keď Rusko čelilo rôznym vnútorným i medzinárodným výzvam, vrátane hospodárskej situácie a medzinárodných sankcií. O post prezidenta zabojoval aj súčasný prezident Vladimir Putin, ktorý nakoniec aj zvíťazil.

Zistite, aký je v Rusku volebný systém, mená kandidátov a všetky dôležité informácie na jednom mieste.

V článku nájdete

🇷🇺 Prezidentské voľby Rusko 2024 prehľad

Dátum 1.kola15. – 17. marca 2024
Dátum 2.kola7. apríl 2024
Funkčné obdobie6 rokov
Víťaz minulých voliebVladimir Putin

Rusko prezidentské voľby výsledky

Ruské prezidentské voľby vyhral Vladimir Putin so ziskom 87,28 % hlasov. 

Na druhom mieste sa umiestnil kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Nikolaj Charitonov, ktorého podporilo 4,31 % voličov. Tretí skončil Vladislav Davankov zo strany Noví ľudia a na poslednom štvrtom mieste je predseda Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Leonid Sluckij

Ruské prezidentské voľby termín

Termín prvého kola ruských prezidentských volieb bol naplánovaný na 17. marca 2024, ale voliť sa dalo už od 15. marca.

Ak ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov od voličov, po 21 dňoch bude 2. kolo pre dvoch registrovaných kandidátov. Prezidentské voľby Rusko 2024 a ich prípadné druhé kolo by sa mohlo uskutočniť 7. apríla 2024.

Prezidentské voľby Rusko volebný systém

Prezidentské voľby v Rusku 2024 sa riadia volebným systémom, ktoré má určité znaky, medzi ktoré patria nasledovné body:

  1. Volebné pravidlá: Kandidát na prezidenta Ruskej federácie musí byť občanom Ruska, musí byť starší ako 35 rokov a musí mať trvalý pobyt v Rusku aspoň počas posledných 25 rokov. Okrem toho nesmie mať a ani v minulosti nesmel mať občianstvo alebo povolenie na pobyt v inej krajine.
  2. Dĺžka funkčného obdobia: Funkčné obdobie prezidenta Ruska je šesť rokov. Podľa ústavnej reformy z roku 2020 môže jedna osoba zastávať funkciu prezidenta maximálne dve funkčné obdobia. Toto obmedzenie však neplatí pre funkčné obdobia absolvované pred rokom 2020, čo umožňuje súčasnému prezidentovi Vladimirovi Putinovi kandidovať aj v nadchádzajúcich voľbách.
  3. Volebný systém: Prezident je volený prostredníctvom priameho a všeobecného hlasovania. Víťazom volieb sa stáva kandidát, ktorý získa viac ako 50 % hlasov v prvom kole. Ak žiaden z kandidátov nezíska požadovanú väčšinu, koná sa druhé kolo volieb, v ktorom sa stretávajú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov z prvého kola.
Prezidentské voľby Rusko
Zdroj: Canva

Prezidentské voľby v Rusku 2024 kandidáti

Podľa zmeny v ruskej ústave, potvrdenej referendom v roku 2020, sa mohol prezident Vladimir Putin uchádzať o znovuzvolenie. Toto je možné napriek tomu, že už bol štyrikrát zvolený za prezidenta.

I napriek tomu, že sa očakáva jednoznačné víťazstvo Vladimira Putina, vo voľbách ho vyzvali ďalší 4 kandidáti.

Kandidáti na prezidenta Ruska 2024

  • Vladimir Putin
  • Boris Nadeždin
  • Vladislav Davankov
  • Leonid Sluckij
  • Nikolaja Charitonov

Voľby Rusko online

Ruské voľby síce nie sú také známe ako prezidentské voľby USA, ale zaujímajú ľudí po celom svete. Počas volebnej noci boli prítomné rôzne média, ktoré sledovali aktuálne dianie a postupne zverejňovali sčítanie hlasov.

Prezidentské voľby v Rusku 2024 boli vysielané na ruských štátnych televíziách, ale boli dostupné aj vďaka online streamovacím službám. Informácie o voľbách nájdete aj v najznámejších spravodajských médiách na svete ako napríklad The New York Times, Reuter, BBC či Politico.

Rusko prezidentské voľby víťazi

Prvé priame prezidentské voľby v Rusku vyhral v roku 1991 Boris Jeľcin. Bol to historický moment, pretože to boli prvé voľby, v ktorých mohli ruskí občania priamo voliť svojho prezidenta.

Pozrite sa na krátky prehľad posledných prezidentov od roku 1991 až po súčasnosť.

Boris Nikolajevič Jeľcin1991-1999
Vladimir Vladimirovič Putin2000-2008
Dmitrij Anatolievič Medvedev2008-2012
Vladimir Vladimirovič Putin2012 – súčasnosť

Zdroje: wikipedia.org, niké.sk, tipsport.sk, reuter.com