Prezidentské voľby Ukrajina – termín, kandidáti a volebný systém

Stavte si na voľby s bonusom

Voľby

USA

SLOVENSKO

TOP Bonus

Články

18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu

Prezidentské voľby Ukrajina

Prezidentské voľby na Ukrajine sa mali uskutočniť v marci 2024. Do dnes nie je známe, kedy sa prezidentské voľby na Ukrajine budú konať z dôvodu vojnového konfliktu na území krajiny. Táto politická udalosť je však ostro sledovaná podobne ako prezidentské voľby USA.

Napätie ohľadom volieb ukrajinského prezidenta sa zmiernilo po tom, ako súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj v novembri povedal, že „nie je správny čas“ na voľby. V roku 2023 sa z rovnakého dôvodu neuskutočnili ani parlamentné voľby.

V článku nájdete

Prezidentské voľby na Ukrajine 2024 termín

Prezidentské voľby na Ukrajine boli pôvodne plánované na marec alebo apríl 2024. Avšak po ruskej invázii na Ukrajinu ukrajinská vláda vyhlásila 24. februára 2022 stanné právo. Podľa ukrajinských zákonov nie je možné uskutočniť prezidentské voľby počas vojnového stavu.

Najbližšie voľby na Ukrajine teda zatiaľ nemajú presne stanovený termín. Pre Ukrajincov je prioritou vyhrať vojnu a až potom mať voľby.

Prečo sa voľby v Ukrajine nemôžu konať počas vojny

Ukrajinská legislatíva zakazuje konanie volieb počas stanného práva, či už ide o voľby do miestnych samospráv, parlamentné alebo prezidentské voľby.

Ďalším dôvodom je nedostatok rozpočtových prostriedkov, pretože výdavky na voľby by neboli zahrnuté v rozpočte na rok 2024. Ako uviedol Volodymyr Zelenskyj, Ukrajina by nemohla odobrať prostriedky armáde, ktorá bráni suverenitu, nezávislosť a demokraciu štátu, aby usporiadala voľby.

Najdôležitejším dôvodom je to, že je nemožné legitímne organizovať voľby, keďže milióny Ukrajincov muselo utiecť do zahraničia a vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny bojujú za slobodu a demokraciu, takže nemôžu voliť z frontovej línie.

Prezidentské voľby Ukrajina volebný systém

Prezidentské voľby na Ukrajine sa konajú každých päť rokov. Voľby prebiehajú v dvoch kolách. Ak v prvom kole žiadny kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov postupujú do druhého kola. To sa koná o tri týždne po prvom kole.

Volebný systém je založený na priamom hlasovaní občanov, ktorí volia prezidenta prostredníctvom tajného hlasovania. Výsledky volieb sú potom oficiálne potvrdené Ústrednou volebnou komisiou Ukrajiny. Podobný volebný systém je aj na Slovensku. Ústava obmedzuje prezidentov na dve funkčné obdobia.

Prezident Ukrajiny kandidáti

Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ak by sa voľby konali počas vojny, neopustí krajinu, no ak budú voľby v čase mieru, nebude sa uchádzať o druhé funkčné obdobie.

Západné krajiny často naznačujú, že Valerij Zalužnyi, vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny, by mohol byť hlavným rivalom Zelenského. Zalužnyi však zatiaľ nevyjadril žiadne úmysly kandidovať.

Jediným verejne známym politikom, ktorý ohlásil zámer kandidovať v roku 2024, je Oleksij Arestovyč. Arestovyč, bývalý vládny predstaviteľ, je jedným z mála, ktorí zdôrazňujú potrebu volieb.

Prezident Ukrajiny potencionálni kandidáti

  • Volodymyr Zelenskyj – súčasný prezident Ukrajiny
  • Valerij Zalužnyi – vrchný veliteľ ozbrojených síl
  • Oleksij Arestovyč – herec a blogger
  • Petro Porošenko – bývalý prezident Ukrajiny

Momentálne zostáva vo funkcii prezidenta Ukrajiny Vladimir Zelenskyj.

prezidentské voľby Ukrajina
Zdroj: .journalofdemocracy.org

Prezidentské voľby Ukrajina podmienky kandidatúry

Podmienky kandidatúry na post prezidenta Ukrajiny sú prísne stanovené ukrajinskou ústavou a zákonmi. Medzi hlavné požiadavky patrí to, že kandidát musí:

  • byť občanom Ukrajiny
  • dosiahnuť vek minimálne 35 rokov v deň volieb
  • mať volebné právo
  • ovládať úradný jazyk ukrajinčinu
  • žiť na Ukrajine nepretržite počas posledných desiatich rokov

Tá istá osoba nemôže byť zvolená za prezidenta viac ako dvakrát po sebe.

Prezidenti Ukrajiny v súčasnosti a minulosti

V roku 2019 sa Vladimír Zelenskyj stal víťazom prezidentských volieb a 21. mája toho istého roku nastúpil do úradu na päťročné obdobie.

V roku 2022, po ruskej invázii, vláda vyhlásila stanné právo. Počas jeho platnosti môžu byť voľby odložené.

Prezidenti Ukrajiny od roku 1991

Meno prezidentaVolebné obdobie vo funkcii
Volodymyr Zelenskyj2019-súčasnosť
Petro Porošenko2014-2019
Oleksandr Turchynov2014
Viktor Janukovyč2010-2014
Viktor Juščenko2005-2010
Leonid Kuchma1994-2005
Leonid Kravchuk1991-1994

Zdroje: visitukraine.today, wikipedia.org, bbc.com